ΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ- ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 72 - 68

Σε ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι ο Μάκαρος δεν μπόρεσε να φύγει νικητής από το παρκέ.

Μπορεί η ομάδα της Άμφισσας να είναι σε ανοδική πορεία και σε κάθε παιχνίδι να παρουσιάζεται καλύτερη αλλά μακριά από την έδρα της δείχνει να χάνει μεγάλη από τη δυναμική της. Έτσι και σήμερα παρότι ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος, δεν άντεξε στην πίσεη και απώλεσε ακόμη ένα ροζ φύλλο με διαφορά μόλις τεσσάρων πόντων. Ο Ν. Παπούλιας και οι παίκτες του θα αναζητήσουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στα δύο παιχνίδια που απομένουν μακριά από το γήπεδό τους με αντιπάλους την Αυλίδα και τον Κύνο, ενώ θα δώσουν και τον καλύτερό τους εαυτό στο πολύ δύσκολα εντός έδρας με Σχηματάρι και Έσπερο.

Παιχνίδι ορόσημο ήταν αυτό για τον Μάκαρο στη Χαλκίδα, αφού σε ενδεχόμενη νίκη είχε εξασφαλιστεί και η παραμονή, χωρίς να εξετάζονται διάφορα ενδεχόμενα για την κατάταξη της Γ΄ Εθνικής. Όμως το ίδιο σενάριο ίσχυε και για τους αντιπάλους. Ο Μάκαρος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο έδειξε πως μπορούσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από τους Γιακομίδη και Βελισσαράκο, αλλά η ομάδα της Άμφισσας με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-30. Το γ΄δεκάλεπτο για μια ακόμη φορά ήταν καταστροφικό όμως. Οι παίκτες της Χαλκίδας έδειξαν περισσότερος πάθος στην άμυνα, ο Μάκαρος είχε κακές επιλογές στην επίθεση και η Χαλκίδα έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με 10 πόντους διαφορά. Ο Μάκαρος δεν εκμεταλλεύτηκε την αποβολή με πέμπτο φάουλ του Γιακομίδη στις αρχές του δ΄ δεκαλέπτου ούτε του Τριανταφύλλου 3.25’’ πριν το τέλος, αφού όποιος παίκτης του ΠΑΣ έμπαινε στο γήπεδο έβαζε και καλάθι. Ο Μάκαρος δεν έπαιξε με πάθος στο β ημίχρονο και δεν έδειξε τον δυναμισμό που είχε στο παιχνίδι με τον Λοκρό κυρίως στον αμυντικό τομέα, αφού στο β ημίχρονο δέχτηκε από τους αντιπάλους 42 πόντους, όταν με την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος (Λοκρός) είχε δεχτεί μόλις 61 σε όλο το παιχνίδι.
Καλύτερη από τον ΠΑΣ Χαλκίδας οι Βελισσαράκος και Γιακομίδης και από το Μάκαρο οι Κυριακίδης και Ψιμούλης.

ΠΑΣ Χαλκίδας - Μάκαρος Άμφισσας: 72-68
Δεκάλεπτα: 12-15, 18-21, 21-14, 21-18.
Διαιτητές: Χαινά, Τσάλας
ΠΑΣ Χαλκίδας (Βελισσσαράκος): Ιωάννου 4, Μπαλτάς 3 (1), Βελισσαράκος 19 (3), Ζωίδης 3 (1), Μπρούζος 4, Γιακομιδης 18 (1), Αργυρίου 8, Αποστολόπουλος, Τριανταφύλλου 13.
Μάκαρος Άμφισσας (Παπούλιας): Λαμπρόπουλος 7, Λούπουλ, Οικονόμου 11, Κυριακίδης 10 (1), Γίδας, Μητρόπουλος 2, Ταγκαλής, Φλώκος, Παπαδάκης 9, Μαμαρέλης 7 (1), Ψιμουλης 22 (2), Μώρος.

Στα άλλα παιχνίδια της κατηγορίας άνετες νίκες πέτυχαν Έσπερος και Ερμής, ενώ πιο δύσκολα πήραν το δίποντο και οι Λοκρός και Άρης.