ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ - ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 46 - 84

Με δύο πολύ άσχημα δεκάλεπτα, το πρώτο σε άμυνα και επίθεση και το τέταρτο επιθετικά ο Μάκαρος γνώρισε βαρία εντός έδρας ήττα από τον Ερμή Σχηματαρίου του αμφισσιώτη Ηλ. Χατζή.

Ό,τι έκανε και απέναντι στον Λοκρό φιλοδοξούσε να κάνει και σήμερα η ομάδα του Ν. Παπούλια, δηλαδή να διεκδικήσει στα ίσια τη νίκη απέναντι στον Ερμή Σχηματαρίου, αλλά η βοιωτική ομάδα έδειξε ότι είναι ένα επίπεδο πάνω από τις υπόλοιπες της κατηγορίας και το λογικό φαβορί για την άνοδο παρότι δεύτερη στη βαθμολογία. Ο Μάκαρος ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 6-31! Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα ισορρόπησε το παιχνίδι με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα, αλλά έκανε επίσης ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο πέτυχε μόλις 9 πόντους και η τελική διαφορά εκτινάχθηκε στους 38 πόντους.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε ποιός θα είναι ο τελικός νικητής και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους όλα είχαν κριθεί σήμερα στο κλειστό Χ. Καμπεράκης στην Άμφισσα. Οι παίκτες του Ερμή μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι όσο πιο γρήγορα γίνεται ενώ από την άλλη πλευρά αυτοί του Μάκαρου άργησαν να συνειδητοποιήσουν ποιά ομάδα είχαν απέναντί τους. Αποτέλεσμα οι κάκές επιλογές στην επίθεση των γηπεδούχων και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ που έδωσαν ευκαιρίες για εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους. Αν συνυπολογίσουμε μάλιστα τα σχεδόν άριστα ποσοστά των παικτών του Ερμή και την αστοχία ακόμη και στις ελεύθερες βολές αυτών του Μάκαρου δικαιολογείται πλήρως το 6-31 του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μάκαρο να παίζει λίγο πιο σοβαρά στην επίθεση και με τους διαιτητές να είναι πιο αυστηροί απέναντι στους παίκτες του Ερμή δίνοντας πιο εύκολα το φάουλ το παιχνίδι ισορρόπησε λίγο με την διαφορά, ουσιαστικά, να μην διευρύνεται. Και σε αυτό το διάστημα πάντως οι γηπεδούχοι ξέχασαν την άμυνα αφού έκαναν μόλις τρία φάουλ!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ηλ. Χατζής είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα κάνοντας αρκετές αλλαγές. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι εντυπώσεις από τις δύο ομάδες ήταν μοιρασμένες όπως και το σκορ και όλα έδειχναν ότι και η τελική διαφορά θα έμενε γύρω στους 25 με 30 πόντους. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο "πειραματίστηκε" και ο Ν. Παπούλιας με διάφορα σχήματα με αποτέλεσμα η απόδοση του Μάκαρου να πέσει, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, και η διαφορά να ξεπεράσει σε κάποια σημεία ακόμη και τους 40 πόντους. Τελικά κάποιες προσπάθειες προς το τέλος του παιχνιδιού την περιόρισαν κάτω από τα επίπεδα του double score. Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν μπορεί να γίνει κριτική στο σημερινό παιχνίδι λόγω της διαφοράς μεταξύ των δύο ομάδων που φαίνεται και στη βαθμολογία, αλλά έγινε ιδιαίτερα αισθητή και στον αγωνιστικό χώρο.

Οι διαιτητές δεν είχαν δύσκολο έργο και, μάλιστα, όπως αναφέρουμε και παραπάνω ήταν αρκετά πιο αυστηροί απέναντι στους φιλοξενούμενους μετά τα πρώτα δέκα λεπτά που το παιχνίδι είχε κριθεί. Ωστόσο, και από τον πάγκο του Ερμή δεν υπήρξαν παράπονα κυρίως λόγω της εξέλιξης του αγώνα. Για ακόμη μία φορά ο κόσμος ήταν αρκετός και παρέμεινε στο γήπεδο μέχρι το τέλος του αγώνα παρά τη μεγάλη διαφορά εις βάρος της τοπικής ομάδας.

Τα στατιστικά του αγώνα
Μάκαρος Άμφισσας - Ερμής Σχηματαρίου 46-84
Δεκάλεπτα: 6-31, 14-16, 17-18, 9-19
Διαιτητές: Κοτσιμπός, Ντάνος
Μάκαρος Άμφισσας (Παπούλιας): Λαμπρόπουλος 2, Τσινταβής, Οικονόμου 15, Κυριακίδης 3 (1), Γίδας 1, Κακογιάννης 2, Ταγκαλής, Φλώκος 2, Παπαδάκης 4, Μαμαρέλης, Ψιμούλης 17 (1), Μώρος
Ερμής Σχηματαρίου (Χατζής): Παρασκευάς 5 (1), Κικίδης, Χαρίσης 9 (1), Βαϊνας 2, Κωνσταντούρας 5 (1), Κώνστας, Φλώτσιος 19, Στεφάνου 2, Σιλβέστρου 2, Σολομωνίδης 8, Γυφτονικολός 22 (1), Νάκης 10

Στα υπόλοιπα παιχνίδια με νίκες συνέχισαν Λοκρός και Έσπερος. Ο πρώτος εύκολα στην έδρα του επί της Χαλκίδας και ο δεύτερος στη Θήβα επί του Άρη, στο ντέρμπι της αγωνιστικής, με τρεις πόντους διαφορά. Η έκπληξη έγινε στο Αλιβέρι όπου ο τοπικός Αστέρας πέτυχε την δεύτερη νίκη του επί του Κύνου. Τέλος η Αναγέννηση Μαλεσίνας επιβλήθηκε έστω και δύσκολα στην έδρα της του ΓΣ Αυλίδας.

(κλ. Σχηματαρίου)

Την επόμενη αγωνιστική ο Μάκαρος ταξιδεύει στην Αυλίδα όπου θα αναζητήσει για ακόμη μία φορά την πρώτη εκτός έδρας νίκη του που θα του εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία. Επίσης, το επόμενο Σάββατο έχει και το μεγάλο παιχνίδι μεταξύ των δύο πρώτων, Ερμή και Λοκρόυ στο Σχηματάρι.